28 Kasım 2014

“İNİLTİ”

Hayatımız bazen başka insanların yollarıyla eskaza kesişiverir . Kendi hatalarımızı başka hayatlarla kıyaslarız. Hangimizin haklı hangimizin haksız olduğunu görürüz ve çoğu zamanda kabullenemeyiz hatalarımızı. Aslında çok büyük hayaller kurarız geleceğimize dair ve hepsi de bir bir kayıp gider avuçlarımızdan maalesef ki tutamayız zamanı. Kocaman düşlerin içinde kaybederiz kendimizi. Hayatın özünü kaçırırız oysa yaşama bilincini ve sevincini unutuveririz, dert biriktiririz kumbaramızda sorgusuz sualsiz. Hayat basittir aslında. Hepimiz gökten tek başına düşen bir yağmur damlası gibi tertemiz ve saf başlamışız bu kopyası serbest ama geçmesi zor sınava.  Dertlerimiz bir sigara içimi kadardır oysa bir o kadar da değersiz.
Dönüp geçmişime bakıyorum bazen ben de herkes gibi. Geçmişte kalan dertlerime bakıyorum, hangi sorunlarım şu ana kadar bana eşlik edebilmiş, hangileri hala beni terk edememiş…

Yok.

Dünkü çok çok büyük sorunlarımın hepsi zamana yenilmiş, eskimiş, bitmiş, kaybolmuş.
Elbette ki şu an bu satırları yazmama sebep olan melankolik bir halet-i ruhiye de olmam değil.
Sıklıkla olmasa da ara sıra şiir kitapları aldığım, okuduğumda olur. Bana orijinal gelen her şeyi irdelemek kişiliğimde mevcut olduğundan yeni bitirmiş olduğum bir şiir kitabıdır bana bunları yazdıran.

Kitabın adı “İNİLTİ”

Haklısınız adı biraz eğreti ve ilgi çekmek amaçlı konmuş gibi gelebilir ama kesinlikle tam da yerine oturmuş adı. Bu kitap 1964 yılında Bakırköy ruh ve sinir hastalarının yazdığı şiirlerin Bedia Tuncer’in derlemeleriyle oluşturulmuş bir kitaptır.

Hayatta boş şeylere ne kadar çok kafamızı taktığımızı, bunları takarken aslında neleri kaçırdığımızı fark edeceksiniz.

Ve ben; bir daha asla büyük derdim var demeyeceğim.

Buyurun size bir deli şiiri;

“Zorba kız kaçırır,
Kamarot kurşun kaçırır.
Karaborsacı döviz kaçırır,
Zengin hanım kürk kaçırır.
Ağa koyun kaçırır,
Orman eşkıyası kütük kaçırır.
Ve sonunda kaçırmak için bizlere,
Elbette akıl kalır!”
33-B Servisinden
Y… K…

Saygılarımla,


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme