15 Eylül 2014

Mutluğun Adresi Çok Açık Ben Ben Bir de Ben

DİKTATÖR!

Bazı kitapları görüp “Neden bunu ben akıl edemedim?” diyorum. Ya da “Şu kitapların hepsini bir ormana götürüp toprağa gömsem kimseler görmese” diye hasetlendiğim oluyor. Ya benimsin ya da kara toprağın tarzında bir kıskançlık benim kisi. Sonra paşa dedem Alp'lere kayağa yolluyor beni kendime geliyorum. Şaka bir yana buram buram kabiliyet taşan kitaplarla son iki yıldır sıkça karşılaşıyor olmamızı sosyolojik olarak neye borçluyuz bilmiyorum ama bu rüya hiç bitmesin istiyorum aynı zamanda.

Diktatör, hem çizimli (rahatlıkla karışık mix medya diye biriz) hem de kavramsal olma sebebiyle işte böyle perişan ediyor insanı. Asla ilk akla gelen hikayeyi anlatmıyor, bildiğimiz şımarık çocuk var aslında karşımızda, yalnızca kendini dünyanın merkezine koymuş. Eee kim koymak istemiyor ki bu hayatta.

Zaten böyle olmamızı öneren bir sürü disiplin var diyerek çok konuyu çok deşmek istemiyorum çünkü kitabın çizgisinden kopmamaya çalışıyorum.

Şiir dilinde, her sayfada diktatörün günlerini anlatıyor, samimiyeti nezaketi elden bırakmıyor. Kitabın sürprizi kendimizi de ara ara görüyor olmamız, ne de olsa sanatçı, doktor, politikacılar, idareciler, zaman zaman işletme sahipleri kendimizi çok başarmış, çok özel ve yarı tanrı hissetmiyor muyuz. Çok ince bir çizgi var aslında diktatörle aramızda. Konsept kitap olmayı başarmış, diktatörlük gibi kavramlar eğlenceli halleri ile çoğaltıla bilinir, tekrar tekrar yazıla bilinir verimli bir arazi. Kitabın yaş aralığı belirtmemesini sevdim, çünkü hepimiz biliyoruz ki bütün çizgi filmler büyüklere göre yapılıyor. Sadece pedegojik unsurlar göz önünde tutuluyor ki bu bile artık kalmamış durumda bakınız bilgisayar oyunları.

Çocuk edebiyatının sorunlu kısmına başka bir zaman gireriz (aslında hiç girmesek daha iyi olur) kitap bu yaz gününde karton kapağıyla başka işlere de yarıyor desem çok mu avantacı görünürüm bilmiyorum ama önümüzde içi boş olmayan bir kitap duruyor. Bu çabanın önünde biz de şapkamızı çıkartıyoruz. Önümüzü ilikliyoruz.Haddimizi biliyoruz, ne de olsa karşımız da küçükte olsa bir diktatör var.

Kitabın künyesi:
Altın kitap evi
www.altinkitaplar.com.tr
Yazan : Ukf Stark
Çizen: Linda Bondeztam

Not: Kitaptan alıntı yapamıyorum zira kendileri kuş kadar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder