1 Eylül 2014

E-Kitaplar ve Mobidik.com Neden Önemlidir?

Bu blog yazımızda interaktifleşen ve dijitalleşen dünyada edebiyatın geldiği noktadan ve amatör edebiyatçıların yükselişinden bahsetmek istiyoruz.

Edebiyat günümüze kadar genellikle daktilo, mürekkep, el yazısı gibi ilkel yöntemler aracılığıyla yeraltı ve yer üstü entelektüel birikimin yoğunluğu sayesinde dile getirilmiştir. Bir çok yazar üzerilerindeki baskılar sayesinde iç dünyalarını kelimelere dökebilmiş, kendilerinden sonraki nesiller için ilham kaynağı ve idol olmuşlardır.

Teknolojinin gelişmesi ve üretkenliğin azalması her ne kadar doğru orantıda olsa da yine de toplumsal varoluşun getirisi ve insanların duygusal benlikleri içgüdüsel olarak var olmaya devam ettiğinden daha az ama öz yapıtlar gün yüzüne yayın evleri aracılığı ile çıkabilmekte.

Teknolojinin çok önemsenmediği zamanda amatör edebiyatçılar yeraltı edebiyatı kategorisi altında toplumda yer edinmiş çeşitli yazarlar aracılığıyla dergiler tarafından insanlarla buluşabilmekteydi. Elbette bu süreç kolay olmuyordu. Yazdıklarını insanlarla paylaşmak isteyen yüzlerce yazar adayı bulunmakta ve dergide yer alacak olan yeni edebiyatçıların çoğunluktan farklı olması gerekmekteydi. Bunun nedeni tüketime dayalı toplumsal bir anlayıştan kaynaklanmaktaydı.
Ancak, günümüzde yeni ortaya çıkan ve edebiyatın küresel olarak dijitalleşen dünyaya ayak uydurabilmesi için mükemmel bir adım olan e-kitap ve e-kitap yayıncılığı terimleri düşünen zihinler için bir armağan niteliğinde oldu.

Mobidik.com gibi kullanımı kolay ve tüm dijital ortamlarda interaktif olarak e-kitap sağlayıcılığı yapan bir platformun varlığı Türkiye sınırları içinde yaşayan ve edebiyata tutkulu olan amatör yazarların bekledikleri ve istedikleri ilgiye ulaşabilmesi için bulunmaz bir cevher olarak nitelendirilmelidir. Çok çeşitli kitapların bulunması, farklı içerikte, farklı düşünsel yapıya sahip yazarların bir potada erimesi bizce okurlar için de geniş bir kültürel zenginlik içermektedir.

Mobidik.com, Türkiye’deki edebiyatı, düşünsel anlayışı ve belki de bir kuşağı etkileyebilecek şekilde geniş kitap yelpazesine sahiptir. Bu zenginlik her yaş, cinsiyet ve çeşitli kültürel yapıdaki insanların bu platformda buluşması için gayet cazip bir ortam oluşturmaktadır.

Her düşünen, yargılayan ve yazan insanlar düşüncelerini ve duygularını kapalı kapılar ardında bekletme kaygısı duymadan “dünya ve insanlık için sanat” sloganı altında tüm insanlığa korkusuzca sanatını sunmalıdır. E-kitap ve e-kitap yayıncılığı bu bağlamda bulunmaz bir fırsat ve özgürlük hareketidir.
Umarız ki mobidik.com bu amaca hizmet ederken daha çok genişleyecek ve daha çok okura-yazara ulaşacaktır.

Haydi, durma! Sen de düşüncelerini, hayal gücünü ve duygularını içine atmadan yazıya dök ve korkusuzca paylaş!  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder